Grilování nemusí být jen výsadou léta. Co si ugrilovat na kontaktním grilu?

Markéta Mikšovská, 20. 11. 2019
Grilované maso a zelenina

Už teď vám chybí letní grilovačky a večeře na zahradě? Udělejte si oblíbené letní jídlo klidně i v zimě doma. S kontaktním grilem si užijete stejně dobré burgery, zeleninové špízy i steaky, stačí pozvat přátele či rodinu a připravit, na co máte chuť.

Díky přípravě jídla na elektrickém grilu si nejen připomenete léto klidně i v zimě, ale grilované jídlo může být i zdravější. Kontaktní grily totiž obvykle disponují nepřilnavou úpravou, která nevyžaduje použití velkého množství tuku. Jídlo můžete ochutit pouze kořením, případně dresinky na bázi jogurtu či zakysané smetany.

Nejlepší pokrmy na kontaktním grilu

Šťavnaté hovězí burgery

Díky tomu, že se domácí elektrický gril přiklápí, se nemusíte starat o to, kdy pokrm v něm otočit. Maso se propeče z obou stran rovnoměrně a uvnitř zůstane krásně šťavnaté.

Burger

Vegetariánské burgery

Náplň vegetariánského burgeru může být na klasickém grilu oříšek, protože luštěninové placky, které se na ně používají nejčastěji, se mnohdy více rozpadají a část z nich tak skončí v ohni a spálená. To není případ kontaktního grilu. Fazolové či jiné “burgery” na něj stačí položit, přiklopit a pozvolna upéct. Pokud se kousek placky oddělí, není problém ji i tak do burgeru doplnit. U vegetariánských burgerů nicméně doporučujeme gril potřít lehkou vrstvou tuku, protože bezmasé placky obvykle nepouštějí tolik šťávy.

Špízy

Špízy jsou skvělou variantou, pokud máte hosty, mezi kterými jsou jak “masožravci”, tak vegetariáni. Připravit můžete směs zeleninových a masových špízů a péct je zvlášť, takže si každý pochutná na tom svém. Nezapomeňte špízy přelít šťávou, která se z nich během pečení uvolní.

Grilled cheese

Prostou, ale efektní večeří jsou sendviče grilled cheese doprovázené salátem – lehčím studeným nebo z pečené zeleniny. Stačí krajíc kvalitního kváskového chleba přepůlit na půl, mezi plátky vložit dobrý tvrdší sýr, například cheddar, a sendvič vložit na pár minut do grilu, aby se sýr jemně roztekl a chleba opekl dokřupava. Pokud byste přeci jen chtěli něco víc, můžete do sendviče samozřejmě přidat další věci, například jalapeňos, sušená rajčata a další pikantnější doplňky.

Grilled Cheese

Řecké halloumi

Tento polotvrdý řecký sýr je ideální jako grilovaný předkrm, například s brusinkami či olivami, ale snadno zastane i hlavní jídlo, ať už jako náplň vegetariánského burgeru nebo s přílohou v podobě grilované zeleniny.

Grilovaná ryba či jiné maso

Univerzálním grilovaným pokrmem jsou ryby a maso v podobě steaků, řízků, ale i kostek. Maso pečené na elektrickém grilu ale solte až krátce před vyndáním či až po upečení, protože by bylo jinak vysušené, a pravidelně kontrolujte a včas ho vyndejte, aby si zachovalo svou šťavnatost. Ideální je maso před domácím grilováním naložit do bylinek a jiného koření, ryby můžete doplnit plátkem citronu a potřít trochou česneku. Nezapomeňte využít také zachycenou šťávu z masa a hotový pokrm jí polít.

Dostali jste chuť na grilovanou chuťovku, ale kontaktní gril nemáte? Nechte si jídlo dovézt, ať už venku svítí sluníčko nebo sněží.

Podobné doporučujeme

Všechny doporučujeme

Zázvorový čaj: Jaké jsou jeho zdravotní benefity a jak z něj dostat co nejvíc?

Jakmile se dostaví první příznaky podzimního nachlazení, to první, po čem většina z nás sáhne nebo co dostane jako doporučení, je pít zázvorový čaj. Jeho pozitivní účinky v boji proti kašli, rýmě a teplotě jsou notoricky známé, v jakých dalších situacích se ale vyplatí po něm sáhnout? Naučte se využívat veškeré účinky zázvoru a připravit si čaj, který bude maximálně účinný.

Nejoblíbenější témata