Jak vypadá zdravé jídlo? Zůstaňte fit už napořád

Izabela Nováková, 20. 5. 2019
Mix of foods on a plate

Jíst pečivo, nejíst pečivo? Dopřát si zákusek ke kávě? Omezit maso? Nejen takové otázky se honí v hlavě každému, kdo se chce začít stravovat zdravěji a v důsledku toho zhubnout nebo získat lepší fyzickou kondici. V současné době plné nejrůznějších stravovacích trendů a výživových poradců zastávajících často protichůdná stanoviska není jednoduché se zorientovat a najít si to „svoje“. Pojďme se proto podívat, jak by mělo vypadat zdravé jídlo a jak to udělat, aby vám zároveň i chutnalo.

Kouzelné slovo: vyváženost

Jíst zdravě znamená jíst vyváženě. To už jste pravděpodobně slyšeli tisíckrát. Ono to tak ale doopravdy je, problém vězí v tom, že se většinou jedná o příliš abstraktní pojem, který mnoho lidí nedokáže převést do praxe.

Jak vypadá vyvážené jídlo?

Každé jídlo, zejména ta tři hlavní, na která jsme zvyklí, tedy snídaně, oběd a večeře, by mělo obsahovat dostatečný a vyvážený poměr makroživin i mikroživin. Makroživinami se myslí bílkoviny, sacharidy a tuky a mikroživinami zase vitamíny a minerály. Oba druhy živin svému tělu dopřejete pouze výběrem těch správných, tzv. přirozených, potravin. Tedy především čerstvých, lokálních a doma připravených jídel a nikoli polotovarů a z daleka dovezených chemicky upravených produktů.

Touto perspektivou se pak podívejte na svůj současný jídelníček a zhodnoťte, které prvky vám v něm chybí a kterých jíte nadbytek. Nejčastějším problémem v Česku bývá zbytečně vysoká konzumace (nekvalitního) masa, a naopak deficit luštěnin, které jsou bohatým zdrojem makro i mikroživin.

Zkoušejte nové věci

Naučte se vyjet ze zajetých kolejí a ochutnávat nové věci. Mnoho současných trendů může znít zvláštně, jejich netradiční kombinace vašemu tělu ale poskytne různorodé spektrum živin a zbavíte se mentálního i fyzického stereotypu. Vyzkoušejte pro začátek například nejrůznější saláty doplněné citrusovým ovocem nebo ovesnou kaši naslano.

Neomezujte se

Klíčem k udržení nového stylu stravování, který vás bude motivovat na sobě dál pracovat a nebude vás zahlcovat výčitkami, je neomezování se. Zdravé stravování není o vyhýbání se určitým potravinám a o omezování se na jeden čtvereček čokolády denně, ale o nalezení správného a vyváženého množství, které bere v potaz váš denní režim, a zejména o kvalitních potravinách.

Důležitým krokem k tomu, abyste našli to, co vám ve stravování vyhovuje a co vám naopak nedělá dobře, je zpomalit. Naučte se u jídla zastavit a vnímat ho. Nejezte za jízdy či chůze, nečtěte e-maily ani zprávy, ale věnujte čas této základní potřebě. Jedině tak dokážete vnímat chutě přirozených potravin, to, kolik jste toho už snědli a jestli už jste sytí. A pozor: to, že jste sytí, neznamená, že už nemůžete další sousto.

Miw of foods in a bowl

Nechte si někdy uvařit

Přechod na zdravou stravu zpočátku vyžaduje trochu více úsilí. Člověk musí najít obchody nebo trhy, kde nakoupí kvalitní produkty, a investovat více času do vaření. V praxi to ale neznamená, že si musíte do práce nosit každý den krabičku s obědem, a ještě vyvářet o víkendu. I tady totiž platí to, že byste se měli naučit zpomalit a někdy někoho nechat uvařit sobě. Nebojte se proto si některé dny jídlo objednat – dovoz zdravého jídla nabízí celá řada restaurací a bister, které se specializují na kvalitní menu, ale i dezerty či svačiny. Ušetřený čas můžete využít ke cvičení nebo odpočinku.

Stejně jako je důležité najít si potraviny a jejich kombinace, které vám vyhovují, je důležité najít také ideální režim. Jedině pokud vás jídlo nebude stresovat, ale stane se přirozenou součástí každého dne bez nutnosti se omezovat, si na změnu stravy zvyknete a udržíte si ji.

Dáme Jídlo

Rozvoz jídla z více než 2000 restaurací

Zobrazit nabídku

Podobné

Všechny

Jak uspořádat perfektní piknik

Prázdniny začínají a jak jinak je zahájit, než právě piknikem v trávě? Pozvěte přátele, vybavte se a zamiřte do parku, do lesa nebo na nejbližší louku. O jídlo už se postaráme my. Nejlepší výbava na piknik Pořekadlo, že jíme i očima, platí nejen na talíři ale i “na dece”. Proto ani při přípravách na piknik nezapomínejte na pěkné a zároveň praktické servírování. Podle toho, kolik […]

Obědový box: Jaké máte možnosti?

Salát, kuskus, sendvič... Že točíte v práci stejná jídla pořád dokola? Dopřejte si barevné obědy do krabičky s pořádnou dávkou energie a explozí chutí. Inspirujte se našimi variacemi ze všech koutů světa, které vás jen tak nepřestanou bavit.   

Kosmatice: Znovuobjevený hit z černého bezu

Bezinka, bezinky, smradinky nebo kašička. Černý bez má mnoho jmen a dlouhou tradici v české kuchyni. Kosmatice je lidový název pro staročeské jídlo z černého bezu. Květy máčené v těstíčku a smažené dozlatova měly naše prababičky spojené hlavně s příchodem léta. Poradíme vám, kdy bezinkové květy sbírat a jak si z nich připravit tradiční českou dobrotu.

Nejoblíbenější témata