Jídlo jako životní styl. 5 nejčastější otázek o stravování

Markéta Mikšovská, 4. 10. 2019

Jídlo je v současné době mnohem víc než fyziologická nutnost, případně společenská událost. To, jak se stravujeme, často souvisí s naším sociálním statutem i s naším přesvědčením. Jedná se zkrátka o životní styl. A pro jeho naplnění mnohdy věříme i věcem, které se nezakládají na pravdě a mohou tělu uškodit. Podívali jsme se proto na 5 nejčastějších otázek o stravování.

1. Je pečivo zdravé, nebo bychom ho neměli jíst vůbec?

O pečivu toho bylo napsáno i řečeno tolik, přesto si stále mnoho lidí myslí, že pečivo je hlavním viníkem všech zdravotních problémů a především tloustnutí. Ve skutečnosti tomu tak ale opravdu není. Stejně jako u jakékoli jiné potraviny je ale důležité hledat to kvalitní a jíst ho s mírou. Co konkrétně to znamená u pečiva?

  • Vybírejte si zásadné celozrnné pečivo – tedy žádné multicereální nebo vícezrnné. To jsou marketingové pojmy, které odkazují ke klasickému bílému polotovaru obarvenému karamelem dohněda.
  • Kupujte čerstvé pečivo (nebo si jej sami upečte) – vyhněte se rozmrazeným polotovarům, ve kterých moc cenných látek nezbylo.
  • Nepodléhejte sladkému bílému pečivu – obzvláště v supermarketech bývají tyto lákavé kousky plné nezdravých tuků a cukru.
  • Kombinujte ho s dalšími nutričně hodnotnými potravinami – to znamená, jezte ho s mírou. Ke snídani ho můžete doplnit domácí zavařeninou, k večeři tvarohem a plátky zeleniny.

2. Jaká detoxikační kůra je ta pravá?

Žádná! Ani sebezelenější smoothie zázračně nezbaví vaše tělo nečistot a nepomůže vám zhubnout. Ba naopak – smoothie má často vysoký obsah cukrů a pokud byste jej pili po celý den a nahrazovali jím kvalitní stravu, způsobíte si spíš potíže, protože váš jídelníček nebude dostatečně všestranný. I tady proto platí základní pravidlo – jezte rozmanitou stravu a s ničím to nepřehánějte. Žádná potravina není sama o sobě všemocná, stejně tak smoothie může být výborným doplňkem ranní snídaně nebo fungovat jako výživná svačina, ale nenahradí škálu dalších živin a minerálů, které by vaše tělo mělo během dne přijmout. 

A pamatujte na to hlavní – lidské tělo samo o sobě je ten nejúčinnější stroj na detoxikaci. Když se o něj budete dobře starat a dávat mu kvalitní stravu, samo se postará o vše ostatní.

3. Jakým sirupem nahradit běžný cukr?

Popularita sladkých sirupů pořád stoupá a stále dochází k zásadnímu omylu. Tím je pocit, že javorový nebo jakýkoli jiný sirup cukr vlastně neobsahuje. Každý z těchto sirupů cukr obsahuje, na rozdíl od krystalového či moučkového tradičního cukru, ale může obsahovat navíc některé prospěšné látky jako je železo, vápník, některé vitamíny, antioxidanty a podobně. Některé z nich se ovšem vyrábějí velmi nešetrným průmyslovým způsobem (zejména agávový sirup), je proto třeba se mít na pozoru i z tohoto hlediska.

Důležité je také vědět, že pokud se chcete naučit jíst méně sladké, náhražka cukru, která je stejně sladká, vám nepomůže, protože bude zvyk na sladké stále podporovat. Ideální je proto naučit se sladit méně, vyřadit průmyslově zpracované sladkosti a limonády a dávat přednost přirozeně se vyskytujícímu cukru, například v ovoci.

4. Chci zhubnout. Kterou dietu mám zvolit?

Keto, paleo, přerušovaný půst, … diet, které dobývají naše jídelníčky, už je nepřeberné množství, stejně jako názorů na jejich účinnost. Pravda ale je, že tyto diety jsou často trendovou záležitostí a fungují na principu upřednostňování určitých potravin na úkor jiných a na výrazné redukci celkového příjmu jídla. To často sice vede ke snížení tělesné hmotnosti, ale pouze krátkodobě – po opuštění diety, byť jen na krátkou dobu, je váha zase zpátky. Kde je tedy problém?

Hlavním důvodem, proč tyto diety nefungují, je to, že jsou postavené na restrikcích a odpírání si. Kvůli tomu si tento způsob stravování nikdy neoblíbíte a nebudete se jím řídit dlouhodobě. Navíc se stává, že máte častěji chuť na “zakázané” potraviny, což je důsledek drastického omezení – například sacharidů. A tak se stáváte obětí neustálého stresu z toho, co jíte, což následně může způsobovat návrat přebytečných kil.

Jak z toho ven? Nejlepší variantou je oprostit se od jakýchkoli diet, naučit se jíst základní potraviny bez dochucovadel a příjem potravy uzpůsobit svým potřebám. Časem si zvyknete na přirozenou chuť jídla a nebudete vyžadovat přeslazované, přesolené či jinak doplněné pokrmy, protože vaše tělo bude mít všeho dostatek a nebude mít potřebu si to ničím kompenzovat. Pokud se na jídlo budete soustředit a nebudete jej odbývat, intuitivně poznáte, že dnes potřebujete menší porci než například včera, kdy jste byli sportovat. A bez pohybu to samozřejmě nepůjde.

5. Kolikrát denně bych měl/a jíst?

Velké popularitě se těší “krabičkové” stravování, doporučení jíst každé dvě hodiny a rozvrhnout tak denní příjem do 5 samostatných jídel. Takové pravidlo nemusí být špatné, protože zajistí pravidelné stravování. Na druhou stranu takovým radám čelíme každou chvíli a v důsledku z toho pak ztrácíme vlastní úsudek a intuici.

To, kolik toho sníte a jak často budete jíst, byste totiž měli usuzovat předně podle toho, jak se cítíte vy sami. Říká se tomu intuitivní stravování a jedná se o základní princip zdravé výživy. Vypadá to velmi jednoduše, v současném uspěchaném světě to pro nás všechny ale představuje výzvu – nejíst s telefonem v ruce či zapnutou televizí, nepřejídat se jen proto, že nám jídlo chutná nebo že by zbyl příliš malý zbytek, nedávat si svačinu jen proto, že by se to mělo, ale pouze, pokud máme hlad, a podobně.

Přistupujte tedy ke všem doporučením s rezervou a dbejte především na to, jak se cítíte. Snadno tak poznáte, že vám něco chybí nebo že vám něco nedělá dobře. A především – zpomalte. Uvařte si sami dobré jídlo, nejezte za chůze a nebojte se objednat si jídlo domů či do práce. Zajistíte si tak kvalitní plnohodnotné jídlo a ušetříte čas.

Podobné tipy

Všechny tipy

8 důvodů, proč je skvělé, že si konečně můžete dát Big Mac doma

Na světě snad neexistuje jediný člověk, který by ho neznal. Big Mac od McDonald’s je legenda. No a tahle legenda teď jezdí i domů. Stačí, když na ni dostanete chuť. A není to jediná výhoda. Čtěte.   1. Za zavřenými dveřmi vás nikdo nebude soudit. Klidně si můžete dát Big Mac, i když jinak tvrdíte, že držíte dietu. Co […]

Exotika v centru Prahy

Paprsky zalitý podzim, exotické jídlo a ta nejlepší společnost. To byl boží víkend! Sobotní ráno bylo jako malované a dokonce nás tentokrát nevytáhl z postele syn, ale sluníčko za okny. Bylo jasné, že takový den musíme strávit venku, a to nejlépe s nějakým dobrým jídlem. O tom jsme měli s manželem jasnou představu, naše mlsné jazýčky potřebovaly “asii”, ale takovou, kterou […]

Jak správně grilovat ryby

Milujete grilování s přáteli, ale vždycky máte po jídle tak trochu výčitky a je vám těžko? Odlehčete si menu grilovanou rybou. Jedná se o skvělou zdravou alternativu tučných steaků, která se skvěle doplňuje s nejrůznějšími přílohami. Jak vybrat tu správnou rybu na grilování a jak ji připravit?

Co si objednat k jídlu na movie night?

Movie night či filmový maraton není jen o kvalitní filmové podívané, ale také o jídle. Jde o  záminku, jak se dobře najíst, napít a jako bonus vidět skvělý film. Při realizaci domácího kina si nejspíš dáte záležet hlavně na výběru snímku a pohoštění pak odsunete na druhou kolej. Když ale víte, jaké jídlo k televizi si objednat, máte vyhráno.

Nejoblíbenější témata