Nakopnutí po Vánocích

TOJIDLO, 3. 1. 2020

Zdravím Vás v novém roce. Jak jste si užili vánoční svátky? Bylo hodně návštěv s cukrovím a tradičních jídel? U mě taky! A to je úplně normální, nic za co bychom se měli cítit provinile.

Vánoce jsou jedním z nejhezčích období v roce. Všechny ty světýlka, dětská radost, koledy… Tak proč si ho zpětně kazit tím, že se za tohle období budeme trestat.

Možná ode mě teď čekáte, že si přečtete o nějaké zázračné metodě na očistu těla po vánočních svátcích….. Co tedy dělat po vánočním debužírování? Moje odpověď: nic!

Období vánočních svátků, návštěv, večírků trvá přibližně dva týdny. To jsou zhruba 4 % z celého roku. To nezní tak hrozně, že? Pravděpodobně tedy Vánoce přežijeme bez nějakých velkých následků i bez ohledu na to, kolik cukroví jsme v tomhle období snědli.

Nesoustřeďme se na malicherná 4% a pamatujme na zbylých 96%, které můžeme efektivně využít k naplnění svých fitness cílů.

Od teď máme 50 týdnů na to, věnovat se sobě a svým pokrokům..

A pokud teď přemýšlíte o nějaké super detox povánoční očistě, prosím rychle na tu myšlenku zapomeňte.

A proč?

  • naše tělo si s těmi pár dny vypořádá samo. Máme játra, ledviny a další orgány, které se o to postarají
  • podstoupit drastické očisty nebo detoxikace většinou akorát vede do začarovaného kruhu opětovného přejídání. Což může mít svou daň nejen na fyzické zdraví, ale také duševní a pravděpodobně způsobí i přírůstek hmotnosti.

Jediné co je teď na místě, je vrátit se ke svému plánu.

Ale nejprve:

1) Odhoďte pocit viny

Ať už jste spořádali 3, 10 nebo 30 kousků vánočky, zapomeňte na to. Zasloužili jsme si přestávku a tou výbornou, sladkou, měkoučkou, kynutou, možná domácí vánočkou jsme nezkazili snažení celého roku. Uznejme, že jsme se odklonili z cesty, pusťme to z hlavy.

2) Držte se na pár dnů dál od váhy

Nenechte se odradit číslem na váze po svátečních jídlech. Vzhledem k zadržování vody po větším množství jídla bude číslo nepřesné a neodráží realitu naší tělesné hmotnosti. Navíc vyvarujte se vážení na několik dní kvůli emocionálnímu stresu, který nám stoupnutí na váhu pro svátcích může způsobit.

3) Zbavte se pozůstatků z Vánoc

Cukroví, salát, vše ať už je z domu pryč. A zpět ke svému stravování před svátky.

4) Přestaňte šílet

Po Vánocích se posilovny naplní k prasknutí. Nová předsevzetí či pravidelní cvičenci, co si vzali za své vánoční kalorie co nejdříve vypotit. Stanovte si rozumný plán, začněte cvičit, tak jak jste byli zvyklí. Prosím neblbněte s nějakým extrémním přidáváním kardia, taková radikální opatření akorát můžou vést k vyhoření či zranění. Proto nejúčinějším způsobem je vrátit se zpět do svého běžného rutinního cvičení, leda s mírným navýšením intenzity.

5) Nastavte si svůj nový cíl

Čeká nás nový rok a je jen na nás, jak ho využijeme!

Návrat zpět do svého režimu Vám může usnadnit nabídka Dáme jídlo, kde v kategorii Fit naleznete nemálo restaurací nabízející lehké a vyvážené pokrmy plné čerstvých ingrediencí.

Podobné

Všechny

Vánoční rozhodnutí

Nemůžu uvěřit, že Vánoce už jsou opět skoro za dveřmi… Objevují se názory, že by Vánoce neměly být spojeny s jídlem a hodováním. Tradice jsou tradice. A v nich je neodmyslitelně zakořeněno, že svátky a pocit pohody jsou spojeny s jídlem – to jestli je to správně nebo ne, je téma asi na jiný článek… Každopádně kdykoli jsem se zeptala někoho, […]

Jídlo vs. stres

Podzimní měsíce mohou být pro mnohé z nás náročnější období co se výkyvu nálad a psychické pohody se týče. Léto za námi, do Vánoc daleko a my se ocitáme uprostřed sychravých měsíců. Do toho všeho shon, stres, práce, rodina, žádný prostor na relax a venku prší, kdo má čas a chuť myslet na zdravé zdravování? No a takto začíná většina článku na […]

Nejoblíbenější témata