Objevte Poke bowl

Markéta Mikšovská, 5. 10. 2019

Moderní gastronomie boří tradiční složení jídel, jak jsme na něj zvyklí. Hlavní jídlo už nesestává jen z “proteinové” části a přílohy v podobě rýže nebo brambor, ale tvoří ho pestrá škála surovin, které poskytují mnohem více makro i mikroživin. Jedním z takových jídel je i Poke bowl.

Mix kultur

Poke bowl je z našeho evropského pohledu gastronomickým ztělesněním hawajské barevnosti. Jedná se o pokrm podávaný v misce, který by měl hýřit barvami a nabízet pestrou paletu chutí. Jí se hůlkami a jeho základem je syrový, na kousky nasekaný tuňák – buď marinovaný, například v sojové omáčce a sezamovém oleji, nebo na přírodní způsob – a rýže. 

Tím to však teprve začíná. Tyto suroviny se totiž v poke bowl doplňují čerstvou zeleninou a ovocem, které misce dodá tu správnou kombinaci chutí i barev. Nezbytnou součástí jsou bylinky, zejména koriandr, nakládaná zelenina, mořské řasy a exotické doplňky jako sojové boby edamame a nejrůznější omáčky včetně wasabi nebo chilli.

Jde to i bez masa

Poke bowl lze ale donekonečna obměňovat, a právě v tom tkví její kouzlo. Tuňák žlutomasý, který je hlavní součástí poke bowl, je na hranici vyhynutí, proto se začal nahrazovat také jinými rybami či mořskými plody. Oblíbená je zejména chobotnice, kreveta nebo losos. Nezbytností je v současné době i vegetariánská varianta. Tou je poke bowl s tofu místo ryby.

Základem je čerstvost

U této exotické speciality je více než kdekoli jinde důležité sledovat čerstvost surovin. Obzvlášť ryba musí být co nejčerstvější, ale i u zeleniny je to důležité. Čím je totiž čerstvější, tím je křupavější. Hlídáním kvality předejdete žaludečním problémům i “nijaké” chuti.

Při výběru svého podniku i konkrétního pokrmu si zjistěte, jak poke bowl připravují. Smažení, ingredience nasáklé v oleji a mnoho omáčky zastiňující přirozenou chuť surovin v kvalitní poke bowl nemají mít žádné místo.Cena se u hawajského pokrmu pohybuje výš, odpovídá ale výběru surovin a požadavkům na jejich čerstvost. Díky poke bowl do sebe dostanete maximum prospěšných látek a pokud si ji dáte k obědu, zaručeně vás zasytí na celé odpoledne. Její příprava vyžaduje mnoho ingrediencí, z nichž některé jsou poměrně obtížně k dostání, proto doporučujeme si misku vlastního výběru objednat a ochutnat, jak má pravá hawajská poke bowl chutnat.

Podobné doporučujeme

Všechny doporučujeme

Exotická jídla, která se vám rozplynou na jazyku

Máte chuť na něco méně tradičního? Náš výběr 5 exotických jídel vás zaručeně uspokojí. Gastronomické hranice se smazávají a tak i u nás vznikají podniky, které nabízejí kuchyni nejrůznějších zemí světa a kde ochutnáte opravdu autentické místní jídlo. Co doporučujeme ochutnat, pokud jste to ještě neudělali?

Autentické vietnamské bistro?

Skvělá zpráva pro všechny milovníky vietnamské kuchyně. V červnu se v Praze otevřelo autentické vietnamské bistro, které si na nic nehraje, ale drží se osvědčených tradičních receptů a čerstvost surovin je pro ně na prvním místě. Polévky Pho jsou ikonou vietnamské kuchyně, proto v bistru opravdu dbají na kvalitu použitých surovin, zejména pak masa. Předním dodavatelem je Řeznictví a Uzenářství […]

Super pálivá jídla, která vás zahřejí v zimním období

S přicházející zimou a čím dál tím chladnějšími dny přicházejí také chutě na plnější a ostřejší pokrmy, které dodají energii čelit nevlídnému počasí a prohřejí zevnitř. Pálivé koření má kromě těchto funkcí navíc také příznivé zdravotní účinky, pro podzimní období plné nachlazení, je tak ideální. Které recepty jsou naše nejoblíbenější?

Nejoblíbenější témata