Objevte Poke bowl

Izabela Nováková, 5. 10. 2019

Moderní gastronomie boří tradiční složení jídel, jak jsme na něj zvyklí. Hlavní jídlo už nesestává jen z “proteinové” části a přílohy v podobě rýže nebo brambor, ale tvoří ho pestrá škála surovin, které poskytují mnohem více makro i mikroživin. Jedním z takových jídel je i Poke bowl.

Mix kultur

Poke bowl je z našeho evropského pohledu gastronomickým ztělesněním hawajské barevnosti. Jedná se o pokrm podávaný v misce, který by měl hýřit barvami a nabízet pestrou paletu chutí. Jí se hůlkami a jeho základem je syrový, na kousky nasekaný tuňák – buď marinovaný, například v sojové omáčce a sezamovém oleji, nebo na přírodní způsob – a rýže. 

Tím to však teprve začíná. Tyto suroviny se totiž v poke bowl doplňují čerstvou zeleninou a ovocem, které misce dodá tu správnou kombinaci chutí i barev. Nezbytnou součástí jsou bylinky, zejména koriandr, nakládaná zelenina, mořské řasy a exotické doplňky jako sojové boby edamame a nejrůznější omáčky včetně wasabi nebo chilli.

Jde to i bez masa

Poke bowl lze ale donekonečna obměňovat, a právě v tom tkví její kouzlo. Tuňák žlutomasý, který je hlavní součástí poke bowl, je na hranici vyhynutí, proto se začal nahrazovat také jinými rybami či mořskými plody. Oblíbená je zejména chobotnice, kreveta nebo losos. Nezbytností je v současné době i vegetariánská varianta. Tou je poke bowl s tofu místo ryby.

Základem je čerstvost

U této exotické speciality je více než kdekoli jinde důležité sledovat čerstvost surovin. Obzvlášť ryba musí být co nejčerstvější, ale i u zeleniny je to důležité. Čím je totiž čerstvější, tím je křupavější. Hlídáním kvality předejdete žaludečním problémům i “nijaké” chuti.

Při výběru svého podniku i konkrétního pokrmu si zjistěte, jak poke bowl připravují. Smažení, ingredience nasáklé v oleji a mnoho omáčky zastiňující přirozenou chuť surovin v kvalitní poke bowl nemají mít žádné místo.Cena se u hawajského pokrmu pohybuje výš, odpovídá ale výběru surovin a požadavkům na jejich čerstvost. Díky poke bowl do sebe dostanete maximum prospěšných látek a pokud si ji dáte k obědu, zaručeně vás zasytí na celé odpoledne. Její příprava vyžaduje mnoho ingrediencí, z nichž některé jsou poměrně obtížně k dostání, proto doporučujeme si misku vlastního výběru objednat a ochutnat, jak má pravá hawajská poke bowl chutnat.

Podobné

Všechny

Losos na 3 způsoby. Najděte si ten svůj

Je delikátní, zdravý, snadný na přípravu a krásný na pohled. Losos je dokonalá surovina, se kterou je v kuchyni radost pracovat. Vykouzlíte z něj fantastickou rychlou večeři i netradiční delikatesu hodnou svátečního stolu. Klíčem k dokonalému lososu na jakýkoliv způsob je jednoduchost. Losos je chutný sám o sobě, stačí mu jen dodat šmrnc špetkou koření a bylinek. Inspirujte se našimi tipy na přípravu lososa a vychutnejte si ho ve všech podobách.

Nejoblíbenější témata