Vánoční rozhodnutí

TOJIDLO, 23. 12. 2019

Nemůžu uvěřit, že Vánoce už jsou opět skoro za dveřmi…

Objevují se názory, že by Vánoce neměly být spojeny s jídlem a hodováním. Tradice jsou tradice. A v nich je neodmyslitelně zakořeněno, že svátky a pocit pohody jsou spojeny s jídlem – to jestli je to správně nebo ne, je téma asi na jiný článek…

Každopádně kdykoli jsem se zeptala někoho, jak se těší na Vánoce, odpověď byla vždy spojená s nedočkavostí na pohádky, cukroví, vánočku nebo kapra. Což představuje velkou nástrahu, pokud se snažíme dlouhodobě změnit svůj životní styl nebo hubnout.

Chtěla jsem tímto článkem dát jemné připomenutí, že ač jsou svátky spojené primárně se setkáváním se se svými blízkými, jídlo a pití je holt toho součástí. 

A na nás je, uvědomit si, že rozhodnutí o tom, co budeme jíst nebo pít, děláme jen my sami. Ano, babičky můžou naléhat, proč si nedáme o cukroví navíc, ale nikdo by neměl neovládat to, co jíme a pijeme.
My neseme zodpovědnost, za rozhodnutí která děláme, takže pokud skončíme u láhve vaječňáku a několik kousků cukroví, bylo to naše rozhodnutí.

Já moc dobře sama vím, jak vypadají tváře babiček a tetiček, když řekneme “ne, děkuji, nechci další skleničku” nebo ne, díky jedna vánočka stačí“. Ale máme na to právo. A stejně tak máme právo užít si Vánoce, jak my chceme a pokud je někdo uražen našimi rozhodnutími, je to 100 % jejich věc.

Může nám běžet hlavou:

  • “Musím si dát, nechci babičku urazit”
  • “Když si nedám další skleničku, budou mě mít za zabijáka zábavy”
  • “Musím si dát, bylo by to neslušné”
  • “Nechci dělat problémy, jednodušší je říct ANO”
  • “Jsou Vánoce, tak jim udělám radost”

Ale nejsme zodpovědní za to, že uděláme radost někomu jinému tím, že si dáme něčeho navíc, pokud my sami nechceme! Takže stanovme si v tomto svátečním období, co chceme my sami, a řekněme NE, když to tak cítíme. Vánoce nejsou o tom, 100 % se držet svého režimu a předsevzetí jíst zdravě.

Jsou o zábavě, jsou o tradičních chutích, jsou o stráveném času s rodinou. Tak si je užijme a dělejme to, co cítíme, že je v tu chvíli dobré, bez výčitek a z vlastního rozhodnutí.

Výběr na Dáme jídlo je pestrý pro každého, vybere si tu babička, tetička, strýček a malé děti. Užijte si vánoční pohodu společně a obstarání jídla nechte na Dáme jídlo.

Podobné

Všechny

Nakopnutí po Vánocích

Zdravím Vás v novém roce. Jak jste si užili vánoční svátky? Bylo hodně návštěv s cukrovím a tradičních jídel? U mě taky! A to je úplně normální, nic za co bychom se měli cítit provinile. Vánoce jsou jedním z nejhezčích období v roce. Všechny ty světýlka, dětská radost, koledy… Tak proč si ho zpětně kazit tím, že se za tohle období budeme […]

Jídlo vs. stres

Podzimní měsíce mohou být pro mnohé z nás náročnější období co se výkyvu nálad a psychické pohody se týče. Léto za námi, do Vánoc daleko a my se ocitáme uprostřed sychravých měsíců. Do toho všeho shon, stres, práce, rodina, žádný prostor na relax a venku prší, kdo má čas a chuť myslet na zdravé zdravování? No a takto začíná většina článku na […]

Nejoblíbenější témata