Výborné brunche nejsou jen v Praze

Izabela Nováková, 24. 5. 2019
Pancakes and cacao on the table

Kavárenským povalečům jednoznačně vládne Praha. V ulicích neustále vyrůstají nové kavárny a bistra nejrůznějších zaměření, a kromě popularizace kvalitní kávy a její správné přípravy se zasloužily ještě o jedno: oblíbenost pozdní snídaně, takzvaného brunche. Co když se ale Pražák ocitne mimo Letnou a rád by si na brunchi přesto pochutnal? Udělali jsme průzkum za vás a zjistili, kam na nejlepší pozdní snídani po Česku.

Plzeň: La Frenchie café

Adresa: Smetanovy sady 332/6

Facebook: La Frenchie café

V Plzni na kavárenském poli jednoznačně vítězí kavárna La Frenchie. Vkusný interiér láká k posezení, ale místa je dost i venku. Ve vyhlášené kavárně mají velký výběr dortů a sladkého pečiva, na snídani si pochutnají ale milovníci sladkého i slaného: v nabídce nechybí obligátní snídaňové lívance, ale i speciality jako je opečený croissant v misce s jogurtem a ovocem. Stejně tak si můžete pochutnat na brunchi anglického typu s vejci, fazolemi a párečky. Ke všem těm dobrotám vás doprovodí výběrová káva z pražírny DoubleShot.

České Budějovice: Café Datel

Adresa: Piaristická 8

Facebook: Café Datel

Vyhlášená budějovická kavárna potěší především svým prosvětleným interiérem a dřevěným barem. Ke snídani si tu pochutnáte na krémové ovesné kaši, jogurtové misce s ovocem, palačinkách, lívancích, domácích loupácích s máslem a džemem nebo na vyvážené slané snídani s párky, vejcem, opečenými toasty a salátkem. V Datlovi si dávají pozor na výběrové pražírny, mezi jinými nabízejí například kávu od RebelBean, a na čerstvost surovin, ze kterých vyrábějí paštiky, pomazánky, polévky a mnoho dalšího.

Jihlava: Kavárna Paseka

Adresa: Helenínská 28a

Facebook: Kavárna Paseka

Romantické duše a maminky s dětmi zajásají v jihlavské kavárně Paseka. Pavla Paseková si zde vymazlila útulnou kavárnu s dětským koutkem, výběrovou kávou a knihovničkou. Sama se stará o celou škálu domácích dezertů a snídaní: dáte si tu populární smoothie bowl s ovocným topingem, vaječnou omeletu se salátem, tousty s domácí pomazánkou, obložené sendviče, chia pudding, krupicovou kaši a výčet by mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Kromě brunchů v Pasece pořádají také pravidelné degustace čajů a výběrová káva je samozřejmostí.

Zlín: Kafec Zlínský

Adresa: Náměstí T. G. Masaryka 2433

Facebook: Kafec Zlínský

Že vám to něco říká? Ano, Kafec není jen ve Zlíně, ale také v Brně, v Plzni a brzy i v Uherském Hradišti. Jedná se o místo, kde si zakládají na výborné kávě a čaji a jejich přípravě věnují čas, stejně jako dokonalým snídaním. Místní specialitou je menu, ve kterém si lze zaškrtnout jednotlivé ingredience a sestavit si tak vlastní brunch. Nabízí především vafle, vejce na různé způsoby, ale také ovesnou kaši či pořádný obložený chleba, který si sami pečou.

Waffle with banana and sugar topping

Šumperk: Pikola

Adresa: Polská 3

Facebook: Pikola

Pokud se vydáte od Zlína na sever a dobudete Šumperk, Pikola by vám neměla uniknout. Místo, které oživilo celý kraj a kam se sjíždí lidé nejen z okolí. Tady poznáte, jak chutnají ta pravá míchaná vejce s domácím chlebem, toast s dýňovým máslem nebo jablečný crumble s jogurtem. A jak se na správný brunch sluší a patří, završit to můžete jedním z úžasných dortů, které zde pečou. Pokud si chcete pochutnat na specifickém obědovo-snídaňovém menu, připravují ho tu každou sobotu a neděli od 9 hodin.

Pardubice: Dobrý Kafe

Adresa: Mozartova 566

Facebook: Dobrý Kafe

Někdy je dobré sejít z hlavní cesty a zamotat se v uličkách a méně exponovaných částech města. O tom svědčí podnik Dobrý Kafe na sídlišti Polabiny. Velkorysý prostor si vzal něco ze současného trendu industriálního designu, ale nenechal se svést k přílišné syrovosti a autoři zde tak vytvořili útulný prostor. V nabídce mají kávu z pražírny DoubleShot a libereckou Nordbeans. Dávají si záležet na výběru sladkých dezertů – stálicí jsou zde především laskonky – ale také právě na brunchích. Kromě tradičnějších míchaných vajec či lívanců s přelivem si tady pochutnáte i na jejich slané variantě nebo skvělých pošírovaných vejcích.

Liberec: Jedno Kafe

Adresa: Frýdlantská 1321/3

Facebook: Jedno Kafe

O tom, že na severu to umí s kávou, se ví všeobecně. Ale nejen s ní. V Jednom Kafi vám k ní naservírují také senzační brunch a atmosféru. Dávají si tady záležet hlavně na obložených sendvičích, například s humusem, které jsou domácí od hlavy až k patě. Doplnit je můžete o kousek některého z lahodných dortů, bábovek nebo třeba o loupák. Kromě čerstvosti surovin si tu dávají záležet i na čerstvosti květinové výzdoby, kterou si hosté mohou koupit i domů. Kavárna je také zapojená do projektu Kafe s babi, tak neváhejte a vezměte na brunch taky prarodiče.

Není čas na brunch?

Spěcháte, ale pořádné jídlo byste v dopoledním mezičase uvítali? Najděte si svůj oblíbený podnik na Dáme jídlonechte si brunch dovézt až tam, kde se právě s rodinou, s kolegy nebo s přáteli nacházíte.

Podobné

Všechny

Nejoblíbenější témata